איך זה להיות מורה?

לכל הקוראים שלום!

אותי תמיד עניין, איך זה להיות מורה?

ללמד חומר של שנה, שיהיה שקט בכיתה, להתייחס לכל ילד וילד, ולעזור בבעיות הקטנות של היומיום של שלושים תלמידים, ולמה בכלל המורים רצו להיות מורים?

יצאתי לבדוק זאת, ובכך ראיינתי את המחנכת שלי, יעל. והנה הראיון:

 

מה השיעור שאת הכי אוהבת ללמד?

אני חושבת שהשיעור שאני הכי אוהבת ללמד הוא כישורי חיים, ועברית, מפני שהשיעורים האלה פותחים לי עוד דלתות להכיר את התלמידים יותר מקרוב, מה הם חושבים, על החיים החברתיים או האישיים שלהם, קצת יותר מסתם למידה רגילה.

מהי הכיתה הכי גדולה שעבדת איתה?                                               

כיתה בת 35 תלמידים.                                                                            תוצאת תמונה עבור ספרים

מהם הבעיות הכי גדולות בכיתות לדעתך?

אני חושבת שהבעיות הגדולות בכיתה, הן השוני בין כל ילד וילד. יש ילדים שעוד קשה להם, ויש ילדים שכבר "רצים" בחומר, והמורה צריך להתאים את השיעור שלו לשלושים תלמידים, כך שלא יהיו ילדים שישתעממו בשיעור מפני שהם כבר יודעים הכל, ושלא יהיו ילדים שלא יצליחו להבין כלום מפני שזה מהר מדי בשבילם.

למה בחרת להיות מורה?

אני חושבת שלא אני בחרתי להיות מורה, אלא "זה בחר בי". אני כל חיי אהבתי להיות עם אנשים, לעזור, ללמד, להכיר אנשים שונים, וללמוד מהם גם. בהתחלה היה ברור לי שאני אעסוק בחינוך, אבל  בכלל חשבתי להיות יועצת, אבל במהלך השנים הדברים התגלגלו, והתחלתי ללמוד הוראה, ומאז אני מורה בבית הספר.

מה זה לדעתך להיות מורה?

לפי דעתי להיות מורה זה מעבר מלהיות בבית הספר משמונה עד שתיים. זה כל היום להיות זמינה לבעיות של ילדים, זה לחשוב על התלמידים אפילו מחוץ לבית הספר, להרהר רגע אם עזרתי לאותו תלמיד להתקדם היום? האם הספקתי לעזור לו? בגלל שהכיתה היא כמו "משפחה שנייה" בשבילי.

איך היית בתור תלמידה?

בתור תלמידה אני זוכרת בעיקר את יחסי החברה בתוך הכיתה. אני זוכרת את ההצגות שהצגנו ביחד, את הפעילויות שעשינו, את כל מה שעברנו בתור כיתה אחת. אני זוכרת גם רגעים שהיה יותר קשה, אבל הזיכרונות של היזמה שהייתה בכיתה זכורים לי טוב מאוד.

את, בתור מישהי שהייתה תלמידה בעבר, יכולה להבין למשל למה ילדים משחקים בשיעורים, או מדברים וכדומה?

אני בהחלט יכולה להבין, ולכן אני עושה גם שיעורים יותר "קלים", או שונים מדרך למידה רגילה. לדוגמה להביא סרט שקשור לנושא הנלמד, או למידה מיוחדת כמו הלמידה המיזמית שהתחילה בבית ספרינו השנה. אבל בכל זאת, חובתי כמורה היא גם ללמד את החומר הניתן לשנה הזו, ובתור המורה שהיא הדמות הסמכותית והבוגרת, אני צריכה להפסיק את הדיבורים והמשחקים לפעמים.

תקופת המבחנים מלחיצה מבחינת המון תלמידים. גם את שותפה ללחץ הזה?                           תוצאת תמונה עבור תיק בית ספר

בתקופה הזו אני כבר יודעת שיש תלמידים שקשה להם יותר וכאלה שפחות, אז בעיקר בזמן הזה אני מנסה לעזור לתלמידים שקשה להם, לקדם עוד, לדבר איתם, ולהרגיע כמה שיותר.

את יכולה להיות בנקודת המבט של התלמידים על בית הספר, על הכיתה, מה הם חושבים?

אני חושבת שאני לא אוכל להיות אי פעם בנקודת המבט של תלמידים על בית הספר, מפני שאני לא הם. אבל אפשר לראות מה הם חושבים מההתנהגות שלהם, ממה שהם אומרים ותמיד אפשר לשאול.

את חושבת שבתוך תקופה של שנתיים, את מצליחה ממש להכיר ולהתחבר לכל ילד וילד בכיתה?

אני חושבת  שברוב המקרים אני כן מצליחה להתחבר לתלמידים, ולקדם כל אחד לבד, או את כל הכיתה ככיתה. אני תמיד מנסה לקדם  כל ילד בנפרד, במקומות שקשה לו, מבחינה חברתית או מבחינה לימודית, אבל אני כן חושבת שעם כל תלמיד אני כן עושה התקדמות מסוימת במידת הצורך שאני רואה.

לאן את שואפת להגיע בסוף שנה עם הכיתה שלך?

בסוף השנה אני מצפה לראות, שכל התלמידים בכיתה ירגישו בטוחים ומוגנים בכיתה. שהם יכולים להיות מי שהם, מבלי להתבייש, מבלי להסתיר את עצמם. זו השאיפה הראשונה שלי, מלבד ההתקדמות בחומר.

האם יש לך דמות להשראה, שאת נושאת איתך?

בעיקרון, אין לי דמות ממש משמעותית כזו. אבל אני זוכרת שבכיתות ג'-ד' הייתה לי מחנכת שאני מאוד אהבתי. אני זוכרת שהיא החזירה לנו המון אהבה, וממש הייתה עם התלמידים מעבר ללמידה. אני מאמינה בדרך שהיא בחרה בה, ואני משתמשת בה כמורה גם היום. אני חושבת שילד צריך לקבל אהבה וביטחון, ורק אחרי זה יוכל ללמוד בצורה טובה.

האם יש לך תכניות לעתיד המקצועי שלך?

אני חושבת שלא תמיד אני אשאר מורה, אבל אני בהחלט אמשיך בתחום החינוך והעבודה עם האנשים. אולי אני אהיה יועצת, או משהו אחר, אבל אני יודעת שההוראה היא פרק אחד בחיי, לעומת החינוך שמלווה אותי במשך כל חיי.

תוצאת תמונה עבור ‪pencil animation‬‏תוצאת תמונה עבור מורה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים